TnWpfViewer OnResult 1 0x80070005

Společnost Microsoft vydala 3.1.2018 aktualizaci Windows 10 KB4056892 (pro verzi 1709, nebo KB4056891, pro 1703). Jde o opravu bezpečnostního problému, zjištěného nedávno zejména u procesorů Intel, ale v určité míře i u ostatních výrobců. O problému informovala i média. Aktualizace se týká také přenosu dat po DCOM, který je použit v systému TIRS.NET 6 v rámci lokálního dispečinku. Popis aktualizace je zde: https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4056892/windows-10-update-kb4056892.
Chyba se projevuje v prohlížeči vizualizace TnWpfViewer krátce po otevření vizualizačního panelu – červeným pruhem s hlášením <KanalSfa> OnResult 1 0x80070005. Číslo chyby závisí na stavu služby TirsNetKernel, může být i jiné.

Zprovoznění vizualizací TIRS.NETu provedete přenastavením zabezpečení rozhraní DCOM u SfaEngine.exe, které přenáší hodnoty signálů např. mezi jádrem TirsNetKernel a prohlížečkou vizualizací TnWpfViewer. Postupujte dle popisu řešení problémů na výše zmíněné stránce společnosti Microsoft – z úrovně “Žádné” změňte na “Volání”.
Aby pro Vás bylo nasazení opravy co nejjednodušší, připravili jsme pro Vás soubor sfaengine_authlevel pro úpravu registrů MS Windows, kde jsou nastavení uložena. Rozbalte přiložený soubor, obsažený .reg spusťte dvojím kliknutím a potvrďte varovné hlášení. Pak se zobrazí informace o úspěšném uložení hodnot a vizualizace bude po restartu chodu prohlížeče a Sfa opět fungovat.

Blokování DCOM se do této chvíle (8.8.2018) projevilo pouze na Windows 10. Úprava by ale teoreticky měla fungovat i na Windows 7 a příbuzných serverových systémech, na kterých se problém po aktualizaci objeví. Položku je možno už nyní nastavit i na Windows 7, které tuto aktualizaci nemají, a lokální vizualizace zůstává funkční. Výše uvedená úprava bude také zahrnuta do nového instalačního balíku.
Standardní klienti TIRS.NET 6 připojení po LAN již DCOM nevyužívají a aktualizace se u nich neprojeví.